Sinut on kutsuttu -leiri lokakuussa Jyväskylässä

Nuorisotyö
30.7.2026

Lähetyshiippakunnan vuoden suurin nuorten tapahtuma Sinut on kutsuttu järjestetään vuonna 2026 viikonlopun mittaisena leirinä Kiponniemen toimintakeskuksessa Jyväskylässä 2.-4. lokakuuta. Tällä kertaa sinut on kutsuttu taisteluun! Taisteluun Jumalan Sanan ja kristillisen elämän puolesta. Taisteluun yhdessä muiden kristittyjen kanssa. Taisteluun rakkauden, armon, hyvyyden ja oikeudenmukaisuuden joukoissa Herramme Jeesuksen Kristuksen varustamana.

Viikonloppu täynnä tekemistä (ja taistelua)

Sinut on siis kutsuttu leirille, joka kokoaa yhteen Lähetyshiippakunnan nuoret ympäri Suomen. Luvassa on opetuksia, hartauksia, hauskanpitoa ja monenlaista kivaa! Leirille kutsutaan kaikkia 2009 – 2013 syntyneitä nuoria. Leirin aikana järjestetään myös Kiponniemen kesän 2026 rippikouluryhmän jatkistapaaminen.

Leirin vetää Lähetyshiippakunnan työntekijöistä ja nuorista aikuisista koostettu tiimi. Työntekijöistä mukana ovat Hannu Mikkonen, Jimmy Svenfelt, Pauliina Pylvänäinen ja Kalle Pajala.

Leiri alkaa perjantaina 2. lokakuuta klo 17 ja päättyy sunnuntaina 4. lokakuuta noin klo 12. Julkisilla kulkuvälineillä tuleville järjestetään kuljetus Jyväskylän Matkakeskukselta Kiponniemeen ja takaisin. Muista ilmoittaa kyydin tarpeestasi Hannu Mikkoselle viimeistään pe 25.9.!

Suuri Raamattuvisa Joosuan kirjasta

Viime vuonna SOK-tapahtuman huipentanut Suuri Raamattuvisa järjestetään myös nyt! Tällä kertaa visan kysymykset käsittelevät Joosuan kirjaa. Kootkaa siis kolmen hengen kokoinen joukkue ja ryhtykää valmistautumaan lukemalla Joosuan kirja edestakaisin riveiltä ja niiden väleistä! Joukkueet ilmoittautuvat mukaan visaan leirillä.

Ilmoittautuminen käynnissä nyt!

Ilmoittaudu mukaan leirille viimeistään sunnuntaina 13.9. täyttämällä tästä linkistä avautuva lomake. Lähetämme ilmoittautuneille leirikirjeen syyskuussa.

Leirin ohjelma

Perjantai 2.10.

Klo 17 Ilmoittautuminen leirille

Klo 17.30 Päivällinen

Klo 18.15 Iltaohjelmaa

Klo 19.30 Suihkuun menemisen mahdollisuus ja toivomus

Klo 21.00 Iltapala

Klo 22.00 Kompletorio

Lauantai 3.10.

Klo 8.00-8.30 Aamupala

Klo 9.30 Aamurukous

Klo 10-10.45 Opetus

Klo 11 Ulkoilua/ muuta ohjelmaa / Kiponniemen 2026 riparin jatkotapaaminen

Klo 12 Lounas

Klo 13.30 Opetus

Klo 14.30 Päiväkahvi

Klo 15.30 Kanavat ikäryhmittäin: ”Millaista on olla kristittynä tyttönä ja poikana nykyaikana ja kulkea vastavirtaan?”

Klo 17 Päivällinen

Klo 18 Saunat

Klo 20 Suuri Raamattuvisa

Klo 21 Iltapala

Klo 22 Kompletorio

Sunnuntai 4.10.

Klo 8.00-8.30 Aamupala

Klo 9 Siivous ja pakkaaminen

Klo 10 Messu

Klo 11.30 Lounas

Kyydit Matkakeskukselle lähtevät viimeistään 12.30

Pauliina Pylvänäinen

Hiippakuntasihteeri