Rippileiri käynnissä Kiponniemessä

Nuorisotyö
26.6.2026

Yksi Lähetyshiippakunnan rippileirin päivä päätöksessään Kiponniemen toimintakeskuksessa. Kuvassa oikealla teltta, jossa torstaina vietetään konfirmaatiomessua. Kuva: Ellamaija Mikkonen

Kesän toinen Lähetyshiippakunnan suomenkielinen rippikoululeiri on alkanut Kiponniemen leirikeskuksessa Jyväskylän Vesangassa. Leiri alkoi tiistaina 23. kesäkuuta, ja leiri päättyy 2. heinäkuuta konfirmaatiomessuun. Leirillä on 24 rippikoululaisia, jotka ovat saapuneet Kiponniemeen ympäri Suomen. Leirillä vetäjinä toimivat pastorit Hannu Mikkonen ja Jimmy Svenfelt, sekä Lähetyshiippakunnan hiippakuntasihteeri Pauliina Pylvänäinen. Isoisosena leirillä toimii Ellamaija Mikkonen ja isosina Ester Nieminen, Jeremias Collin, Elias Nummela, Loviisa Lahikainen ja Emilia Hernesmaa. Leirin yövalvojana toimii Miikka Mäkitalo.

Lentopallon pelaaminen on tärkeä osa leirin vapaa-ajan viettoa. Kuva: Ellamaija Mikkonen

Leirin ensimmäisellä viikolla on ryhmäydytty, pelattu jalkapalloa ja lentopalloa, opeteltu leirielämää ja kuunneltu hyviä opetuksia. Lisäksi rippileiriin kuuluvat raamikset ovat tulleet tutuiksi.

Myös kortti- ja lautapelit ovat olleet kivoja. Kuva: Ellamaija Mikkonen

Leirin perusohjelma rakentuu opetusten, ruokailuiden, isosten järjestämien pelien, raamisten ja iltaohjelman ympärille. Iltaohjelmaan kuuluu saunominen, vapaa-aika, varsinainen isosten suunnittelema iltaohjelma, iltapala, lipunlasku ja iltahartaus. Isosten iltaohjelman kohokohtia ovat olleet erilaiset leikit, jatkosketsi ja leiriläisten toisilleen kirjoittama posti.

Iltaohjelmassa isoset ovat heittäytyneet esittämään sketsejä. Kuva: Ellamaija Mikkonen

Kiponniemen rippikoululaisten rippikoulu alkoi varsinaisesti jo viime vuoden syksyllä seurakuntajaksolla. Silloin nuoret osallistuivat messuihin ja suorittivat ulkoläksyjään seurakuntiensa pastoreille. Leiriläiset saivat myös opetusta omilta pastoreiltaan.

Pastori Hannu Mikkonen pitämässä rippikoulun opetusta kasteesta. Kuva: Ellamaija Mikkonen

Lähetyshiippakunnan rippikoulussa Hannu Mikkosen sanoin on tärkeintä oppia tuntemaan Herramme Jeesus Kristus. Siksi rippikoulussa opiskellaan Raamattua ja Katekismusta laajasti ja monipuolisesti. Oppitunneilla puhutaan esimerkiksi Jeesuksen lunastustyöstä, Pyhän hengen vaikutuksesta ja syntiinlankeemuksesta. Rippikoululaisilla on mahdollisuus kysyä itseään mietityttäviä kysymyksiä aiheesta kuin aiheesta, ja niihin pyritään antamaan selkeitä ja kattavia vastauksia.

Rippikoulu päättyy konfirmaatiomessuun torstaina 2. heinäkuuta, jota vietetään Kiponniemessä. Ennen konfirmaatiota on kuitenkin luvassa vielä kaikenlaista mukavaa, kuten reissu Jyväskylään, jossa osallistutaan sunnuntain messuun ja käydään kaupassa hankkimassa jäätelöä ja täydennystä herkkuvarastoihin. Leiristä on tulossa varmasti monelle ikimuistoinen ja hengellisesti tärkeä kokemus!

Teksti: Ellamaija Mikkonen