Kaksi uutta apuvälinettä sopivien virsien etsimiseen

Uutiset
17.11.2025

Musiikkityön toimikunta on laatinut meille kaksi apuvälinettä sopivien virsien etsimiseen. Kuva: Kari Puustinen

Lähetyshiippakunnan musiikkityön toimikunta on saanut odotetun yhteistyöprojektin valmiiksi. Nettisivuilla on nyt julkaistu kaksi hyödyllistä listausta seurakuntien vapaaseen käyttöön – ja miksei vaikkapa iloksi ja inspiraatioksi kotien omaan hartauselämään!

Kirkkovuoden mukaiset suositusvirret

Ensinnäkin toimikunta on laatinut suosituslistan eri kirkkovuoden pyhiin sopivista luterilaisista virsistä.  Lista on koottu useamman seurakunnan käyttämistä Luterilaisista virsistä kirkkovuoden eri päivinä. Listan kattavuus vaihtelee, mutta se mutta nopeuttaa huomattavasti sopivien virsien etsimistä jumalanpalvelus- tai muuhun käyttöön.

Esimerkiksi tulevalle tuomiosunnuntaille on listattu seitsemän virttä, joista erityisesti kahta virttä on seurakunnissa käytetty paljon. Toistuvasti käytetyt virret on merkitty taulukkoon lihavoinneilla.

Yhteenveto virsien raamattuviittauksista

Luterilaiset virret sisältävät paljon viittauksia Raamattuun. Viitteet ovat olleet näkyvissä kunkin virren kohdalla reunamerkintöinä, mutta nyt käytössämme on myös niiden yhteenveto. Musiikkityön toimikunta on laatinut listan, josta voi katsoa, mihin raamatunkohtiin missäkin virressä viitataan. Raamattuviittaukset on järjestetty Raamatun kirjojen mukaan, jakeesta 1. Moos. 1:1 alkaen.

– Toivottavasti virsisuositukset saavuttavat niitä kaipaavat tahot ja yhäti lisäävät erinomaisen virsikokoelmamme käyttöä, kommentoi Jussi-Pekka Rauha, joka on vastannut ison urakan valmiiksi saattamisesta.

Linkit molempiin listoihin löytyy Musiikkityön sivuilta kohdasta ”Materiaalipankki”: lhpk.fi/musiikkityo/materiaalipankki.

Pauliina Pylvänäinen

Hiippakuntasihteeri