Muistoksi: Pirjo Hänninen (1955-2024)

Muistokirjoitukset
12.3.2025

Pirjo Hänninen sai kutsun taivaan kotiin riemuitsevaan seurakuntaan lyhyen sairastamisen jälkeen. Kesällä 2024 hän muutti Mikkelistä iloisin mielin Jyväskylään, lähelle perhettään, ja liittyi Jesajan seurakuntaan Jumalan kutsuessa.

Mikkelin Tiituksen seurakunnassa Pirjo ehti palvella ja osallistua aktiivisesti useiden vuosien ajan. Hän tuli mukaan jo seurakunnan alkuvaiheessa ja antoi panoksensa monin tavoin.

Pirjolle tärkeitä asioita olivat lapset, lastenlapset ja seurakuntaperhe. Hän nautti luonnosta, valokuvaamisesta ja ruoanlaitosta, ja hänen kotinsa oli aina avoin kokoontumisille.

Tiituksessa hän osallistui innokkaasti kirjatyöhön ja tapahtumien järjestämiseen sekä oli usein kirkolla ensimmäisenä ja lähtemässä viimeisenä. Hän teki myös käytännön lähetystyötä kutsuen uusia ihmisiä mukaan seurakuntaan ja oli mukana perustamassa Pieksämäen kappeliseurakuntaa.

Vaikka Pirjolla oli näkövamma, se ei estänyt häntä elämästä täyttä elämää. Kerran kirkkaudessa saamme kohdata kirkkain silmin – voi sitä riemua! Kiitämme Herraa Pirjon elämästä ja rukoilemme siunausta hänen perheelleen.

Pirjoa muistaen

Siskot ja veljet, niin Tiituksen kuin Jesajan seurakunnissa